O nás
Kvarteto Martinů se řadí mezi významné představitele české kvartetní školy. Na svém počátku bylo pedagogicky formováno členy Vlachova a Smetanova kvarteta Viktorem Moučkou a Antonínem Kohoutem. Mezi jejich dalšími učiteli se pak prosadily osobnosti světové kvartetní tradice – členové kvartetů Quarneri, Tel Aviv, Juliard nebo Amadeus.
Záhy získalo kvarteto (tehdy ještě jako Havlákovo) řadu laureátských titulů na prestižních mezinárodních soutěžích. K nejvýznamnějším patří ocenění ze soutěže Yehudi Menuhina v Portsmouth, ARD v Mnichově, Evianu, a Pražského jara.
Na tyto úspěchy navázalo Kvarteto Martinů oceněními za CD nahrávky českých skladatelů. Souborná nahrávka sedmi smyčcových kvartetů Bohuslava Martinů získala cenu veletrhu MIDEM v Cannes, nahrávka Smyčcových kvartetů Leoše Janáčka a Terezín Ghetto Requiem Sylvie Bodorové cenu britského hudebního portálu MusicWeb International.
V současnosti bylo hudebními kritiky (Gramophone, BBC Music Magazine, Classica, Harmonie) vysoce oceněno dvojalbum s kvintety Sergeje Tanějeva (Supraphon 2015) a nahrávka komorní hudby Petra Ebena (Supraphon 2017). Hudební měsíčník Harmonie napsal: „Kvarteto Martinů patří nejen do elity české, ale i světové a hraje s neuvěřitelným entusiasmem a virtuozitou…“, francouzský časopis CLASSICA kvarteto hodnotil takto: „Kvarteto Martinů má velkorysé gesto… Dva smyčcové kvintety odhalují bohatství inspirace a svěžest, kterou interpreti zprostředkovávají ve svém moderním podání s bezkonkurenční elegancí."
Během své bohaté hudební kariéry účinkovalo Kvarteto Martinů na prestižních koncertních podiích Evropy, Severní Ameriky a Japonska a spolupracovalo s rozhlasovými stanicemi BBC, Radio France, ARD, ORF nebo s Českým rozhlasem. Mimořádně objevná byla například jejich nahrávka tří Smyčcových kvartetů Františka Škroupa (vydal Radioservis) nebo nahrávka Hobojového kvartetu předního moderního amerického skladatele Elliotta Cartera . K posledním nahrávkám pro ČR patří Sonáta pro violu a smyčcové kvarteto Luboše Fišera s violistkou Jitkou Hosprovou.
V posledních letech se kvarteto též podílí na nahrávkách kompozic soudobých skladatelů z USA E. McKinleyho, S. Danknera, D. Posta, G. Huttera, stejně jako v nedávné minulosti dokončilo nahrávku
12 smyčcových kvartetů česko-amerického skladatele Tomáše Svobody, žijícího a tvořícího v Portlandu (Oregon). Kvarteto aktivně podporuje i realizaci děl českých současných skladatelů, z nichž některá jejich díla byla Kvartetu Martinů věnována.
Za mimořádný počin se mohou považovat kurzy komorní hudby
PLAYWIP, jež kvartetisté pořádají na různých místech České republiky a jichž se zúčastňují hudebníci a milovníci komorní hudby z celého světa včetně Japonska, USA, Kanady, Tchaj-wanu, Jihoafrické republiky nebo Nového Zélandu.
Lubomír Havlák - housle
absolvent konzervatoře u V. Rejška a AMU v Praze u A. Moravce, se již v průběhu studií intenzivně věnoval komorní hudbě, jež se pak stala jeho celoživotní náplní. K jeho uměleckému růstu přispěla též účast na mistrovských kursech N. Milsteina v Curychu. Je vítězem Národní soutěže konzervatoří a držitelem Ceny za interpretaci soudobé skladby v soutěži Carla Flesche v Londýně. Studia zakončil provedením houslových koncertů A. Dvořáka a J. Brahmse v pražském Rudolfinu.
V roce 1976 zakládá Havlákovo kvarteto, později Kvarteto Martinů. Kromě koncertních a nahrávacích aktivit kvarteta se věnuje vedení komorních orchestrů - např. Komorního orchestru Národního divadla, se kterým vystupuje též sólově, a pedagogické činnosti.
Každoročně organizuje mezinárodní kurzy Kvarteta Martinů PLAYWIP.
Hraje na nástroj Karla Boromejského Dvořáka z roku 1891.
Adéla Štajnochrová - housle
absolvovala Konzervatoř a AMU v Praze. Je zároveň absolventkou londýnské Guildhall School of Music and Drama. Byla vybrána do studentského programu London Symphony Orchestra. V doktorandském studiu na HAMU v Praze se zaměřila na dobové aspekty interpretace houslového koncertu L. van Beethovena a svá studia završila jeho provedením s orchestrem Musica Florea. Účastnila se mistrovských kurzů, kde pracovala s L. Kaplanem, S. Ashkenasim, I. Levinem, M. Bourguem, J. Hollowayem ad.
Aktivně se věnuje hře jak na moderní, tak na barokní housle. Je členkou klavírního tria ArteMiss a Škampova kvarteta. Působí v souborech zabývajících se poučenou interpretací Staré hudby (Musica Florea, Collegium 1704 ad.) a vystupuje sólově. Na koncertních podiích byla partnerem takových osobností hudebního světa jako jsou Christian Poltéra, Kathryn Scott, Magdalena Kožená, Simon Standage nebo Ester Hoppe.
V poslední době se Adélinou vášní stala výuka hry na housle dětí od tří let. Přípravě na tuto pedagogickou činnost, která probíhá pod náročným odborným dozorem, věnuje velkou energii.
Martin Stupka - viola
je pražský rodák a jeho hudební počátky jsou od dětství spjaty se zobcovou flétnou, houslemi a akordeonem. Na violu začal hrát na hudebním Gymnáziu J. Nerudy, pokračoval na Pražské konzervatoři a studia završil v Berlíně na Hochschule für Musik Hanns Eisler a na Universität der Künste.
Další zkušenosti a prohloubení zájmu o různé hudební žánry získal Martin účastí na rozličných interpretačních kurzech barokní, komorní i jazzové hudby.
Curriculum Martina Stupky ukazuje na jeho pozoruhodný hudební talent a jeho radost z pohybování se mezi různými hudebními žánry a spolupracovat s různými hudebními soubory. Jeho vystoupení a úspěchy ho přivedly na prestižní místa a festivaly, a tím utvrdily jeho pověst jako všestranného a zkušeného violisty.
Martin lektoroval na letních mistrovských kurzech v Dobřichovicích a v současnosti pedagogicky působí na Hudební fakultě AMU.
Členem Kvarteta Martinů je od roku 2023.
Jitka Vlašánková - violoncello
studia na pražské konzervatoři a na AMU u R.Lojdy, A. Večtomova a M.Sádlo zakončila Rokokovými variacemi P.I.Čajkovského v pražském Rudolfinu a Koncertem D dur J.Haydna. Stipendium Britské Rady jí umožnilo půl roku studovat u legendárního Williama Pleethe v Londýně. Na mistrovských kurzech u A.Navarry, E.Rauttia, nebo na semináři Georga Piatigorského v Los Angeles u B.Greenhouse získala další zkušenosti. Mezi úspěchy na soutěžích patří 3. cena a titul laureáta v soutěži Pražské jaro, Cena za nejlepší provedení skladby D.Poppera na Soutěži Pablo Casalse v Budapešti, Cena za nejlepší Dvořákovo Rondo g moll v soutěži Ministerstva kultury, 1. cena v celostátní soutěži "Beethovenův Hradec". Vystoupila na recitálech doma i v zahraničí. Pro Český rozhlas natočila mj. violoncellové sonáty Rachmaninova, Chopina, Francka, Šostakoviče, Schuberta. Její CD „J. S. Bach: Suity pro sólo cello“ získalo uznání od hudebního časopisu HARMONIE a bylo označeno jako "Tip harmonie". Členkou Kvarteta Martinů se stala roku 1987. Je též členkou Pro Arte Trio a v minulosti vystoupila na podiích např. s J.Sukem, J.Hálou, Arto Norasem, Michelem Lethiecem, Colinem Carrem, Panochovým, Pražákovým či Stamicovým kvartetem, Manhattan Quartet ad. Byla členkou porot mezinárodních soutěží v Pretorii (JAR), v Rakousku nebo na Soutěži Nadace B. Martinů. Hraje na francouzský nástroj François Gand 1830. Od r. 2000 vyučuje violoncello a komorní hru na Gymnáziu a hudební škole hlavního města Prahy.